Pole do disc golfa powstało w 2018 w Złotowie. Dlaczego właśnie ta gra i skąd pomysł na metalowe kosze w Złotowie?

W 2007 roku wróciłem z Alaski, tam pierwszy raz spotkałem się z disc golfem. Widziałem jak rodziny, znajomi, właściciele czworonogów spacerują i rzucają dyskami do metalowych koszy. Pomyślałem o Złotowie, o tym, że jak wrócę to będę robił wszystko, żeby powstało takie miejsce. Trochę trwało zanim powstało. W 2011 wspominałem o tym na spotkaniu o podróżach organizowanym przez Złotowski Korpus Ekspedycyjny. Wtedy odżyła nadzieja na pole do gry w disc golfa. W 2017 roku zgłosiłem ten projekt w Urzędzie Miasta w Złotowie jako Projekt Obywatelski na rok 2018. Nie było łatwo. Było sporo innych ciekawych pomysłów, a tym samym duża konkurencja. Nie poddawałem się. Dzwoniłem, opowiadałem i namawiałem. Po kilku dniach okazało się, że nie byłem sam. Pomoc nadeszła z różnych stron. Jak zawsze niezawodna okazali się bliscy; żona obdzwoniła rodzinę i znajomych, mama opowiadała o pomyśle na Uniwersytecie III Wieku, a pewnego dnia zadzwoniła Julka i mówi: „znam temat, wiem o co chodzi… Gmuras dawaj ankiety”…, Piotrek
z rodziną uzbierał ponad dziesięciu chętnych. Znajomi z Ekonoma to także duża grupa wsparcia.

Udało się! Zagłosowało ponad 240 osób i projekt trafił do grona 6 projektów do realizacji w 2018 roku. Disc golf  to jeszcze mało zanana dyscyplina. Z uwagi na ten fakt, chciałem stworzyć takie warunki do gry, aby promować tą formę rekreacji
w szerszym zakresie. Projekt pierwotnie przewidywał 9 dołkowe pole do gry, ale
w trakcie rozmów w Urzędzie Miasta dochodziło do zmiany lokalizacji oraz zmiany koncepcji projektu.

Ostatecznie powstało 6 dołkowe pole do gry w disc golfa. Na placu koło pływalni Laguna stanął pojedynczy kosz do treningów, zakupiony też został kosz przenośny z zestawem dysków do aktywizacji dzieci i młodzieży. Uważam, że dla popularyzacji tego sportu opcja mobilnego kosza to ciekawe rozwiązanie dla mieszkańców miasta, szkół oraz organizacji pozarządowych. Dodatkowo powstała darmowa wypożyczalnia dysków na pływalni Laguna. Dyski można wypożyczyć na jeden albo dwa dni. Taki czas daje możliwość wypożyczania dysków przy okazji zakupów albo załatwiania spraw w urzędach. Ma to być udogodnienie dla tych, którzy z wyprzedzeniem planują swój wolny czas.

Pole do disc golfa za jeziorem Złotowskim (Miejskim).

To miejsce jest bardzo urokliwe i pewnie jeszcze nie odkryte przez sporą grupę złotowian. Tym bardziej zachęcam Państwa, aby je odwiedzić.

Od połowy września 2017 trwały tam prace porządkowe. Teren został oczyszczony ze śmieci, a przestrzeń rzutowa z suchych gałęzi. Dodatkowo na obszarze rzutu została wykoszona trawa, zostały zamontowane maty rozbiegowe (tee) o wymiarach 1,4m x 2,4m oraz kosze metalowe, do których gracze będą mogli rzucać specjalnymi dyskami. Dodatkowo zamontowane zostały znaczniki odległości oraz mapa pola i na tablicach informacyjnych regulamin gry

Kosz do gry na trawniku przy pływalni Laguna.

Oprócz głównego pola do gry w disc golf’a powstał dodatkowy kosz przy pływalni Laguna. Jest to pojedynczy kosz metalowy. Wokół kosza są zamontowane znaczniki w odległości co 1 m. W jednym ramieniu po 10 sztuk. Przy koszu jest zamontowana tablica informacyjna z propozycją gier.

Mobilny kosz do gry w Zagrodzie Krajeńskiej

W Zagrodzie Krajeńskiej w czasie letnim będzie dostępny kosz mobilny
z zestawem dysków do gry. W pobliżu Zagrody Krajeńskiej jest również tablica informacyjna na temat disc golfa oraz informacja o lokalizacji innych miejsc do gry w Złotowie.

Zachęcam wszystkich złotowian oraz turystów do spędzania czasu wspólnie
z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi na grze w disc golfa. Jest to okazja do dobrej
i zdrowej rywalizacji oraz ciekawa forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Kilka słów o grze i zasadach (informacje z discgolfpoland.pl)

Disc golf – to gra, podczas której zawodnik rzuca specjalnym dyskiem do celu. Zasady podobne są do gry w golfa. Piłkę i kij zastępują latające dyski różniące się wagą, rozmiarami i charakterystyką lotu. Celem jest metalowy kosz z łańcuchami wyłapującymi dyski. Rzut zaczyna się ze specjalnie wyznaczonego rozbiegu (tee). Zawodnik rzuca ponownie z miejsca, gdzie doleciał dysk, aż do momentu trafienia do celu. Zwykle liczba rzutów do osiągnięcia danego kosza jest z góry ustalona. Gracze starają się ukończyć każde pole w najmniejszej liczbie rzutów.

Zasady gry:

  1. Pierwszym rzutem staraj się trafić, jak najbliżej kosza i próbuj znaleźć się w dogodnej pozycji do wykonania kolejnego rzutu.
  2. Gracze kolejno wykonują swój pierwszy rzut z tee (miejsca rozbiegu). Następnym zagrywanym dyskiem jest ten, który znajduje się najdalej od kosza. Rzut wykonujemy z miejsca, w którym dysk się zatrzymał. Wyznacza się linie prostopadłą do kosza (lie). Dołek uznaje się za ukończony, gdy dysk trafi do kosza lub zawiśnie między łańcuchami.
  3. Gracz może przekroczyć lie, dopiero gdy wypuści dysk z ręki. Zasada ta nie ma zastosowania przy rzucie z odległości równej lub mniejszej od 10 metrów do kosza. Taki rzut nazywamy putt’em.
  4. Gdy wszyscy gracze ukończą dołek, przechodzą do następnego tee. Kolejność rzutów jest ustalona według wyników z poprzedniego dołka. Zaczyna najlepszy gracz.
  5. Zwycięzcą jest gracz, który ukończy wszystkie dołki w najmniejszej liczbie rzutów.